2023’ün Türkiye’si

Araştırmalara göre elektrik kullanım konusunda Çin’den sonra en büyük ülke Türkiye. 2002 yılından elektrik talep artışı yüzde 7 arttı ve hala daha artmaya devam ediyor. Önümüzdeki yıllarda da bu talep artışının artarak devam etmesini düşünülüyor.2023 hedefi de göz önüne alındığında enerji yatırımlarımızı büyük oranda arttırmamız...

2117 0

Araştırmalara göre elektrik kullanım konusunda Çin’den sonra en büyük ülke Türkiye. 2002 yılından elektrik talep artışı yüzde 7 arttı ve hala daha artmaya devam ediyor. Önümüzdeki yıllarda da bu talep artışının artarak devam etmesini düşünülüyor.2023 hedefi de göz önüne alındığında enerji yatırımlarımızı büyük oranda arttırmamız lazım. Bu yatırımları arttırmamız halinde 2023’de hedeflediğimiz Türkiye’ye daha kolay ve verimli bir şekilde ulaşırız. Türkiye 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomik gücü arasına girmeyi hedeflemiş durumda.Yenilenebilir enerji konusunda ise dünya ülkeleri çok gelişmiş durumda, Türkiye’de son yıllarda enerji konusunda güzel adımlar attı fakat bu adımları daha önümüzü görür şekilde atmamızda fayda var. HES, RES, GES, JEOTERMAL, BİYOKÜTLE gibi enerjiler tamamen yenilenebilir ve temiz enerjilerdir. Ayrıca bu enerjiler fosil yakıtlara göre daha ucuzdur. 2023’de Türkiye’nin enerji konusunda çok gelişmesi söz konusu. Gelişmek güzel enerjide dışa bağımlılığı azaltmamız ülkemiz için çok çok güzel bir durum fakat bu gelişmeyi planlı ve çevreye uygun bir şekilde yapmalıyız. Türkiye’nin elektrik üretimi son 10 yılda, iki kattan fazla arttı ve 29 bin megavattan 57 bin megavata, 130 milyar kilovat saat olan yıllık enerji tüketimi ise 254 milyar kilovatsaate ulaştı.Kısacası 80 yılda yapılan yatırımın iki katı son on yılda yapıldı.

Enerji yatırımcılarının önü acilen açılmalı;

2023 hedefini göz önünde bulundurursak her yıl yaklaşık 10,000 megawatt yatırım yapmamız lazım. Ancak şu an sektördeki yatırımcıların proje geliştirmesine izin verilmiyor. Bu durumu ise anlamak mümkün değil. Özellikle HES ve RES konusunda çok büyük potansiyele sahibiz, yeni düzenlemeler ve yaklaşımlarla bu yatırımların önü tekrar açılmalıdır. Ekonomik göstergelerimiz bu kadar iyi, enerji yatırımları Dünyada yükselen trend ve özel sektör bu kadar iştahlıyken fırsatlar yatırıma dönüştürülmelidir. Ayrıca terörün bitmesi durumunda Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimizde enerji merkezi olur. Bölgedeki ve maden yatakları terör yüzünden yıllardır bekletiliyor güvenlik sıkıntılarından dolayı kimse yatırım yapmak istemiyor. Maden yatakları olarak da oldukça zengin bir bölge inşallah yeni süreçlerle birlikte oluşacak güven ve istikrarla bu bölgelerimizde ülkemizin yıldızı haline gelecektir.

In this article

Join the Conversation