Aliyev ” BP yüzde 12 hisse sahibi olacak”

BP’nin yıl sonuna kadar gerekli yasal prosedürü tamamlayarak, Azerbaycan’dan başlayıp Türkiye’yi kat edecek olan Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi’ne (TANAP) hissedar olarak katılacağı bildirildi. Azerbaycan devlet enerji şirketi SOCAR’ın yatırım bölümü başkanı Vagif Aliyev, dün gazetecilere yaptığı açıklamada, geçen yıl TANAP’a katılma kararı alan...

1279 0

BP’nin yıl sonuna kadar gerekli yasal prosedürü tamamlayarak, Azerbaycan’dan başlayıp Türkiye’yi kat edecek olan Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi’ne (TANAP) hissedar olarak katılacağı bildirildi.

Azerbaycan devlet enerji şirketi SOCAR’ın yatırım bölümü başkanı Vagif Aliyev, dün gazetecilere yaptığı açıklamada, geçen yıl TANAP’a katılma kararı alan BP’nin işlemlerin tamamlanmasından sonra yüzde 12 hisse sahibi olacağını söyledi.

Reuters ‘in haberine göre; Avrupa’nın Rus doğalgazına bağımlılığını azaltacak olan projede SOCAR’ın yüzde 58, BOTAŞ’ın yüzde 30 payı var. BOTAŞ daha önce yüzde 20 olan hissesini bu yıl yüzde 30’a çıkarırken, SOCAR Haziran ayında kendi hissesinin bir kısmını satabileceğini ancak kontrol hissesini elinden tutacağını açıklamıştı.

TANAP projesiyle Azerbaycan’ın Hazar Denizi’ndeki Şah Deniz II sahasından çıkan doğalgazdan başlangıçta yılık 16 milyar metreküp gaz taşınması hedefleniyor.

Şah Deniz II sahasını BP liderliğinde bir konsorsiyum işletiyor. Gürcistan sınırından Türkiye’ye girdikten sonra Anadolu’yu geçerek Bulgaristan-Yunanistan sınırına kadar uzanacak olan boru hattının inşaatının 2018 sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.

Maliyeti 11 milyar dolar

Böylece 2019’dan itibaren Şah Deniz gazı Avrupa’ya ulaşacak. Boru hattının maliyeti ilk hesaplamalara göre 10-11 milyar dolar olacak.

Aliyev, Azerbaycan’ın başka gaz sahaları ile Ortadoğu ve Akdeniz’den gelecek gazın da TANAP projesiyle taşınması konusunun değerlendirildiğini, boru hattına eklenecek ek kaynaklarla gelecekte TANAP’ın kapasitesinin 31 milyar metreküpe çıkabileceğini söyledi.

In this article

Join the Conversation