Almanya’nın Rusya’dan kömür ithalatında rekor kırıldı

Rusya ile Batı arasında gerginliklerin arttığı dönemde Almanya Rus kömürünün alımını rekor düzeyde artırdı. Rusya’nın Almanya’ya kömür satışı dokuz yılın en yüksek seviyesi olan 12,6 milyon tona yükseldi. Rus basınının aktardığı Almanya resmi verilerine göre, bu ülkenin kömür ithalatı geçen sene yüzde 2,1 artarak 46...

1582 0

Rusya ile Batı arasında gerginliklerin arttığı dönemde Almanya Rus kömürünün alımını rekor düzeyde artırdı. Rusya’nın Almanya’ya kömür satışı dokuz yılın en yüksek seviyesi olan 12,6 milyon tona yükseldi.

Rus basınının aktardığı Almanya resmi verilerine göre, bu ülkenin kömür ithalatı geçen sene yüzde 2,1 artarak 46 milyon tona yükseldi.

Almanya’nın Rusya’dan kömür ithalatı aynı dönemde yüzde 6,6 artışla 12,6 milyon tona çıktı ve böylece son dokuz yılın rekoru kırıldı.

Analistler bu rekor artışı şu nedene bağlıyor:

“Siyasi krizin derinleşmesi ve Rusya gazının sevkiyatında bir sorun yaşanması ihtimaline karşı, sanayinin yakıt ihtiyacını karşılamak üzere kömür stoku yapılıyor. Almanya, Japonya’daki Fukuşima kazası sonrası nükleer santralleri askıya aldığı için Rus gazına bağımlılığı daha da artmıştı. Şimdi durum kritik sayıldığı için, olası bir gaz kesintisine karşı ihtiyatlı davranılıyor.”

Rusya, kömür ihracatında Vemezüella ve Avustralya’dan sonra üçüncü sırada yer alıyor.

Rusya’nın 1994 yılında 24,1 milyon ton olan taş kömürü ihracatı, 2014 yılında 153 milyon tona kadar yükseldi.

In this article

Join the Conversation