Bakan Yıldız: “Petrol fiyatlarında büyük sıçrama olmayacağını ümit ediyoruz”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Dünyadaki ham petrol fiyatlarıyla alakalı bünye zayıf olunca, her an iki tarafa doğru da kırılganlıklar olabilir. Türkiye’nin bu manada hazırlıklarının olduğunu söylemem lazım. Şu ana kadar vatandaşımıza sirayet eden, yansıyan önemli indirimler oldu. Ümit ediyoruz ki, bu manada...

1268 0

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Dünyadaki ham petrol fiyatlarıyla alakalı bünye zayıf olunca, her an iki tarafa doğru da kırılganlıklar olabilir. Türkiye’nin bu manada hazırlıklarının olduğunu söylemem lazım. Şu ana kadar vatandaşımıza sirayet eden, yansıyan önemli indirimler oldu. Ümit ediyoruz ki, bu manada çok büyük bir fiyat sıçraması olmasın” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, eski Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler ile birlikte Kayseri’ye gelerek AK Parti İl Kadın Kolları Kongresi’ne katıldı. Bakan Yıldız, kongreye gelişinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, dolardaki artışın petrol fiyatları üzerindeki etkisini sorması üzerine Taner Yıldız, şunları söyledi: “Daha bir hafta 10 gün öncesine kadar dolar paritesi 2.32 idi, bugün 2.44’lerde, 2.45’lerde. Yine ham petrol 48 dolarlardaydı, şu anda 53 dolar seviyesinde. Hatırlarsanız, bunu yeni değil, geçtiğimiz hafta hatta ondan önceki hafta da söylemiştim, vücut direnci düşen bir bünye gibi, en ufak bir nezlenin, gribin tesirli olabileceği bir alandayız. Şu anda ham petrol fiyatlarının bu durumda olduğunu söylemem lazım. Her an aşağıya doğru veya yukarıya doğru hem fiyat inmeleri hem de çıkmalarıyla alakalı kırılganlıklar yaşanabilir. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’ndeki, denizlerdeki petrol kuyularıyla alakalı sayının azaltılacağının açıklanması, böyle bir çıkışa sebep oldu. Dünyadaki ham petrol fiyatlarıyla alakalı bünye zayıf olunca, her an iki tarafa doğru da kırılganlıklar olabilir. Türkiye’nin bu manada hazırlıklarının olduğunu söylemem lazım. Şu ana kadar vatandaşımıza sirayet eden, yansıyan önemli indirimler oldu. Ümit ediyoruz ki, bu manada çok büyük bir fiyat sıçraması olmasın. Çünkü son bir hafta 10 gün içerisinde yaklaşık yüzde 10.5 civarında petrolün fiyatı TL karşısında yukarı doğru çıkmış oldu. Bu şekliyle de hem enerji sektörünü hem de piyasayı kontrol etmeye devam edeceğiz.”

In this article

Join the Conversation