Brent petrol 2010 euro krizinden sonra ilk defa 80 doların altında indi

Petrol İhraç Eden Ülkeler Organizasyonu’nun (OPEC) küresel arz fazlasına yönelik endişeleri hafifletmek için petrol üretimini düşürmeye isteksiz olduğuna yönelik işaretler ve ABD petrol stoklarındaki artış fiyatların hızlı düşmesine sebep oldu. Brent petrolü 77 dolara geriledi. Batı Teksas türü ham petrol (WTI) ise 74,1 doları gördü....

1805 0

Petrol İhraç Eden Ülkeler Organizasyonu’nun (OPEC) küresel arz fazlasına yönelik endişeleri hafifletmek için petrol üretimini düşürmeye isteksiz olduğuna yönelik işaretler ve ABD petrol stoklarındaki artış fiyatların hızlı düşmesine sebep oldu.

Brent petrolü 77 dolara geriledi. Batı Teksas türü ham petrol (WTI) ise 74,1 doları gördü.
Petrol vadelileri %3,7 gerileyerek Eylül 2010’dan bu yana en düşük seviyede.

Suudi Arabistan Petrol Bakanı Ali Al-Naimi Meksika’da yaptığı açıklamalarda, Suudi Arabistan’ın istikrarlı bir piyasa bağlı kaldığını ve OPEC içerisinde bir fiyat savaşı olduğu spekülasyonunun gerçeği yansıtmadığını söyledi.
ABD tarafından açıklanan petrol stoklarındaki artış fiyatların hızlı düşmesine sebep oldu.
Petrol, OPEC üyelerinin petrol üretimini düşürme çağrılarına direnmesi ve bunun yerine ABD’ye yapılan ihracat fiyatlarını düşürmesi ile ayı piyasasına girdi. ABD’de petrol üretimi 30 yıldan uzun bir sürenin en yüksek seviyesine ulaştı. Venezuela, Libya ve Ekvador petrolün daha fazla düşüş göstermesinin engellenmesi için adım atılması yönünde çağrıda bulundu. OPEC 27 Kasımda Viyana’da toplanacak.

Bugün vadesi dolacak olan Ocak 2015 vadeli Brent petrolün varil fiyatı %4,1 düşerek Londra merkezli ICE Futures Europe borsasında 77,7 dolardan işlem gördü.

Yıl içinde ham petrol fiyatları %24,63 , Brent Petrol %29,76 değer kaybetti.

Brent petrol 2010 euro krizinden sonra ilk defa 80 doların altında indi

In this article

Join the Conversation