“Brent petrol 40 dolara inebilir”

Saxo Capital Menkul Değerler Uluslararası Piyasalar Direktörü Özgür Hatipoğlu, Brent petrolün varil fiyatının 40 dolar seviyesine inebileceğini öngördü. Saxo Capital Menkul Değerler Uluslararası Piyasalar Direktörü Özgür Hatipoğlu, petrol fiyatlarındaki düşüşü değerlendirdi. Hatipoğlu şunları söyledi: “Araplar piyasayı baskılamak istiyorlar. Oradaki kuyular uzun süredir kullanılan rezervler, geri...

1163 0

Saxo Capital Menkul Değerler Uluslararası Piyasalar Direktörü Özgür Hatipoğlu, Brent petrolün varil fiyatının 40 dolar seviyesine inebileceğini öngördü.

Saxo Capital Menkul Değerler Uluslararası Piyasalar Direktörü Özgür Hatipoğlu, petrol fiyatlarındaki düşüşü değerlendirdi. Hatipoğlu şunları söyledi: “Araplar piyasayı baskılamak istiyorlar. Oradaki kuyular uzun süredir kullanılan rezervler, geri kalan potansiyeli daha düşük olabilir. Uzun süreli zayıflıklar Araplara negatif etki edebilir ama petrol fiyatı savaşına girdiklerine göre bunu ölçmüşlerdir. ABD ham petrolü 44 dolarlara kayacak, Brent ortalama 46 civarda seyreder. Dip seviyesi 46-47 dolar seviyesinde olur. Brent için 40 dolar seviyesi de görülebilir. Ülkeler arası bir atışma var. Bu değişene kadar petrolde trend bazında değişiklik olmaz. 1-2 dolarlık yükselişler makul karşılanmalı.

Petroldeki zayıflama petrol ihraç eden ülkelere zarar. Bizimki gibi ülkeler için pozitif. Maliyetlerimiz düştüğü için ekonomi de hızlanacaktır. Birkaç yıla dünyadaki ekonomik durgunluğun tetikçisi olarak petrolü konuşuyor olabiliriz.”

In this article

Join the Conversation