Diyarbakır’da Elektrik Kesintisini Mahkeme Durdurdu

Diyarbakır’da belediye ile elektrik dağıtım şirketi arasındaki krize mahkeme el koydu. İçme suyu ve atık tesislerindeki kesinti için “ihtiyati tedbir” kararı verildi. Mardin’de ise kriz sürüyor. Diyarbakır 5. Asliye Hukuk Mahkemesi, Büyükşehir Belediyesi’nin başvurusu üzerine, DEDAŞ’ın (Dicle Elektrik Dağıtım AŞ) elektrik kesintisi kararı hakkında ‘ihtiyati...

1221 0

Diyarbakır’da belediye ile elektrik dağıtım şirketi arasındaki krize mahkeme el koydu. İçme suyu ve atık tesislerindeki kesinti için “ihtiyati tedbir” kararı verildi. Mardin’de ise kriz sürüyor.

Diyarbakır 5. Asliye Hukuk Mahkemesi, Büyükşehir Belediyesi’nin başvurusu üzerine, DEDAŞ’ın (Dicle Elektrik Dağıtım AŞ) elektrik kesintisi kararı hakkında ‘ihtiyati tedbir’ kararı verdi.

Mahkeme, Diyarbakır’ın kent merkezindeki 4 ve bağlı 11 ilçede kesilen elektriğin tekrar bağlanması için DEDAŞ’a yazı yazılmasını kararlaştırdı.

Elektrik dağıtım şirketi DEDAŞ, belediyenin borçlarını gerekçe göstererek Diyarbakır’da Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı atık su ve içme suyu arıtma tesislerinde elektrik kesintisine gitmişti. DEDAŞ, belediyenin 90 milyon lira borcu bulunduğunu belirtirken, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin eş başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı borç bulunmadığını söylemiş, DEDAŞ’ı siyasi davranmakla suçlamıştı.

Yaşanan gerilimde, son olarak perşembe sabahı belediyenin iş makinaları DEDAŞ’ın ana binasının girişinde, ‘kaçak kanalizasyon şebekesi bulunduğu’ gerekçesiyle kazı yaptı. Ancak kazılan hendekten kanalizasyon sistemi çıkmadı.

Mardin’de gerilim sürüyor

Mardin merkez ve ilçelerine içme suyu sağlayan pompa istasyonlarındaki enerjiyi kesen DEDAŞ ile Mardin Büyükşehir Belediyesi arasındaki, ‘su ve elektrik kesintisi’ tartışmasının ardından, Mardin Büyükşehir Belediyesi ekipleri de DEDAŞ binası önünde kanal kazdı.

Artuklu Belediyesi İmar Müdürlüğü, akşam saatlerinde, kaçak yapı ve imara uygun olmadığı ve boşaltması için tebligatta bulunduğu DEDAŞ ana hizmet binasının girişine kanalizasyon çalışmaları kapsamında kazı yaptı. Kanal kazısı nedeniyle araçlar DEDAŞ binasına giremezken, MARSU çok sayıda iş makinesiyle girişi kapattı. Çalışmalar devam ederken, polis, zırhlı araçlar ve çevik kuvvet şube ekipleri ile DEDAŞ’ın girişinde önlem aldı.

DEDAŞ Perakende Satış İl Müdürü Ekrem Yalçın’a belediye yetkilileri, “Sizin yapılarınız kaçaktır. İmar planına aykırı yapılar var burada. Defalarca size tebliğ etmemize rağmen siz, imar planına uygun yapılar yapmadınız. Şuan bu yapınız bile imara aykırı. İmar planının 32 ve 42’nci maddesine istinaden bu yapı için uyarımız kapıya asılarak tebliğ edilmiştir. Siz bu tebliğat süreci içinde bunu yerine getirmezseniz başka işlemler yapılacak ve hukuki süreç başlayacaktır” dedi.

In this article

Join the Conversation