EİF 2014 Jinko Solar Video Röportaj

JİNKO SOLAR 2006 yılında kurulup 2010 yılında New York borsasına açılan Jinkosolar (JKS) PV dünyasının sektör lideri firmalarından biri olup Çin, Portekiz, Güney Afrika’da ki fabrikaları ve dünyanın her yerindeki ofisleri ile faaliyet göstermektedir. 30 Eylül 2013 itibariyle Jinkosolar dikey integre üretim hattı ile yıllık...

1549 0

JİNKO SOLAR

2006 yılında kurulup 2010 yılında New York borsasına açılan Jinkosolar (JKS) PV dünyasının sektör lideri firmalarından biri olup Çin, Portekiz, Güney Afrika’da ki fabrikaları ve dünyanın her yerindeki ofisleri ile faaliyet göstermektedir. 30 Eylül 2013 itibariyle Jinkosolar dikey integre üretim hattı ile yıllık 2.0 GW silikon ingot, hücre ve 2.1 GW panel üretim kapasitesine ulaşmıştır. Jinkosolar’ın sadece Çin’de gerçekleştirdiği elektrik satışı haricinde ürünleri dünyanın dört bir yanında Türkiye, Almanya, İtalya, Belçika, İspanya, Amerika Birleşik Devletleri, Hindistan, Güney Afrika ve diğer bütün bölgelere kullanılmaktadır.

Jinko Solar

Tuğçe Alkan: Bize biraz kendinizi tanıtabilir misiniz acaba ?

Arda Kristaporyan: Tabi. Jinko Solar Türkiye satış müdürüyüm. Jinko olarak Dünya’nın en büyük Güneş paneli enerjilerinden bir tanesiyiz. 2 gigawatt a yakın modül üretim kapasitemiz var. Türkiye’de de yaklaşık bir senedir faaliyet gösteriyoruz. 20 megawatt a yakın da satışımız gerçekleşti.Gebze’de bir antropomuz var. Ürünlerimizi orada stok yapıp müşterilerimizi bekletmemek adına orada stok tutuyoruz. Çünkü yasal mevzuatlar biraz uzun sürdüğü için müşterilerin zamanla yarışması gerekiyor ve bir de paneli bekletmemek adına burada stok tutuyoruz. Panel maliyeti sistem maliyetinin %50si olduğu için panelciler biraz ön planda oluyor Güneş enerji projelerinde. Biz de bu konuda yatırımcılara gerekli yardımı sağlıyoruz hem teknik olarak hem iş ortaklarımızı yönlendiriyoruz. Ürün tedarikçisi olduğumuz için yaptığımız başlıca şeyler bunlar .

Tuğçe Alkan: Bahsetmek istediğiniz herhangi firmanızla alakalı başka bir şey var mı ?

Arda Kristaporyan: Panel firması olarak yatırımcılara tavsiyemiz; her çeyrekte yayınlanan finansal raporları takip etmeleri. Bizim son 5 6 çeyrektir finansal değerlerimiz çok iyi gidiyor. Önemli olan sürdürebilir büyüme burda çünkü 25 yıllık bir garanti veriyoruz. Firmanın ayakta kalması önemli, finansal gücüne bağlı. O yüzden yatırımcılara tavsiyemiz firmanın finansal gücünü takip etmeleri ve gerekli önlemleri almaları.

www.jinkosolar.com

In this article

Join the Conversation