EİF 2014 Stok Enerji Video Röportaj

Stok Enerji 1998 yılından beri faaliyet gösteren Tente Global’in bir şirketidir. Stok enerji ise mobil ürünler üzerine çalışan bir şirkettir. Değişen teknolojiyi sürekli takip eden ve geliştirilmesine katkı sağlayan uzman ekibi sayesinde enerji depolama sistemleri konusunda müşterilerin özel talepleri doğrultusunda daha verimli ve uygun çözümler...

1566 0

Stok Enerji

1998 yılından beri faaliyet gösteren Tente Global’in bir şirketidir. Stok enerji ise mobil ürünler üzerine çalışan bir şirkettir. Değişen teknolojiyi sürekli takip eden ve geliştirilmesine katkı sağlayan uzman ekibi sayesinde enerji depolama sistemleri konusunda müşterilerin özel talepleri doğrultusunda daha verimli ve uygun çözümler sunar. Çeşitli avantajları sebebi ile son dönemlerin dikkat çekici ürünleri haline gelen elektrikli araçların en önemli parçası olan batarya bölümünü en verimli pil hücreleri ile üretmektedir.

logo

Tuğçe Alkan: Merhaba bize kendinizden bahseder misiniz?

Ulvi Kemal Yurtseven: Merhaba. Tente globalin şirketiyiz.1998 yılından bu yana faaliyet göstermekte. Mobil bilişimle başladı iş hayatına Tente Global. Bugün Tente Global olarak farklı şirketleri kendi bünyesinde barındırıyor.Yani yaptığımız işleri farklı şirketler olarak böldük. Stok Enerji de bunlardan birisi. Mobil ürünler üzerine çalışıyoruz. Stok Enerji mobil ürünlerin sağlığını koruması daha uzun süre faaliyet gösterebilmesi için batarya kapasitelerini arttırmak üzere çalışmalara başladı. Bu çalışmalar neticesinde piyasadan farklı talepler gelmeye başladı. Ev telefonlarının bataryalarından sonra telsiz telefon bataryaları, araç takip cihazı bataryaları, bisiklet bataryaları otomobil bataryaları gibi bu iş gitgide büyüdü. Çünkü lityum esaslı çalışıyoruz biz esas itibarıyla. Piyasada bu konuda ciddi bir açık var. Yeni bir sektör,Türkiye de yeni gelişen bir sektör. Lityum pazarı daha çok cep telefonları ve notebooklarla anılıyor, tabletlerle anılıyor. Onlarda genelde cihazların içinde geldiği için cihaz ömrüyle beraber genelde sona eriyor ömrü. Çok fazla değişim düşünülmüyor. Ama tabi ki yeni sektörler açılıyor ve yeni ihtiyaçlar ortaya çıkıyor mesela son dönem çalıştığımız konteynır takip projeleri var. Mesela firmalar gönderdikleri satın aldıkları veya yola çıkardıkları malların doğru yerlere gittiklerinden emin olmak için konteynır takip uygulamalarına başladılar. Bunun için bataryaya ihtiyaç var. Çünkü konteynırın içinde herhangi bir şeyden beslenme ihtimali yok tabi ki. Yani bizim temel de çalıştığımız iş mobiller üzerine zaten lityum daha çok mobil ürünlerde tercih ediliyor. Burada işte bunlarla ilgili çalışmalarımızın ana başlıkları var. Son dönemde kişisel ihtiyaçlar kullanıcı elektroniği üzerinde her geçen gün daha çok ürün kullanılmasından dolayı Power Bank’lerle ilgili mesela bir ihtiyaç oldu ve çok ciddi şekilde piyasa da yayılım başladı.

Tuğçe Alkan: Sık sık satım oluyor onunla ilgili.

Ulvi Kemal Yurtseven: Evet ciddi bir talep var. Biz de bu talebe uygun olarak Power Bank üretmeye de başladık. Notebook upsleri üretebiliyoruz. Tablet bataryaları ile ilgili talepler olursa bu projeleri yapabiliyoruz. Cep telefonu bataryalarıyla ilgili talepler olursa onlarla ilgili çalışmalar yapabiliyoruz . Şu anda da bunlarla ilgili görüşme yaptığımız çalışma yaptığımız firmalar var seri üretime geçmek için. Ama önümüzdeki dönemdeki hedefiniz ne derseniz  Lityumu burada karıştırıp yani %80 yerli bataryalar üretmek üzerine çalışmalar yapıyoruz. Bunun için hazırlıklarımız tamam. Sadece pazarın hazır olmasını bekliyoruz çünkü bir fabrika kuruyorsanız ve üretim yapacaksanız pazardaki talebin yeterli doygunluğa ulaşması lazım. Ona göre seri üretim yapmaya başlayabilirsiniz.

Tuğçe Alkan: Şirketinizle ilgili başka bahsetmek istediğiniz bir şey  var mı?

Ulvi Kemal Yurtseven: Şu an anlatacağım konular bunlar. Ama ihtiyaç ve taleplere göre çok farklı bataryalar üretebiliyoruz. Bununla ilgili herhangi bi talep gelirse bunu değerlendiririz. Pazar ona göre şekillenir.

 www.stokenerji.com.tr

In this article

Join the Conversation