Elektrik aboneleri kaçak elektrik parası kuyruğunda

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, bir elektrik abonesinin faturadaki kayıp-kaçak bedelini dağıtım şirketinden istemesiyle başlayan hukuki süreci tüketici lehine sonuçlandırdı. Yargıtay, yaklaşık 37 milyon elektrik abonesini ilgilendiren davada, “tüketiciden kayıp-kaçak elektrik parası alınamaz” kararıyla, tüketicinin 10 yıllık dönemde ödediği bu bedeli geri almasının önünü açtı. İŞİ...

1409 0

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, bir elektrik abonesinin faturadaki kayıp-kaçak bedelini dağıtım şirketinden istemesiyle başlayan hukuki süreci tüketici lehine sonuçlandırdı. Yargıtay, yaklaşık 37 milyon elektrik abonesini ilgilendiren davada, “tüketiciden kayıp-kaçak elektrik parası alınamaz” kararıyla, tüketicinin 10 yıllık dönemde ödediği bu bedeli geri almasının önünü açtı.

İŞİ YOKUŞA SÜRÜYORLAR

Yeni Şafak’ın manşetinden dikkat çektiği Yargıtay’ın emsal kararının ardından vatandaşlar şimdiye kadar aylık faturalarından kesilen ‘kayıp-kaçak’ bedellerini geri alabilmek için elektrik şirketlerine akın etti. Kayseri ve Civarı Elektrik Türk Anonim Şirketi (KCETAŞ) önünde uzun kuyruklar oluştu. Elektrik aboneleri uzun kuyruğa isyan ederek şöyle dedi:

“Elektrik dağıtım şirketlerinin bizden kestikleri kayıp- kaçak bedelleri belli. Oturdukları yerden, uydu aracılığıyla bile fatura kesip gönderiyorlar. Ancak konu bize geri ödenecek kayıp-kaçak bedeli olunca, işi yokuşa sürüyorlar. Burada pekçok yaşlı insan var, kadınlar var, çocuklar var.’’

ON YIL EKSİK ÖDEYELİM

Vatandaşlardan Abdullah Duman, kayıp kaçak bedeline önceden de itiraz ettiğini ancak muhatap bulamadığını söyledi. Yargıtay’ın kararının önemine dikkati çeken Duman, bu karar doğrultusunda hakkını almak için elektrik şirketine geldiğini belirterek, “Kullanmadığımız elektriğin parasını bizden yıllarca aldılar. Geri ödemek için ise bugün bizi kuyrukta bekletiyorlar. Bizi niye bekletiyorlar? Her ay bizden belli miktar az para alsınlar, 10 yıl eksik ödeyelim” diye konuştu.

SÖZ TÜKETİCİ HEYETLERİNDE

Saatlerce kuyrukta bekleyip kayıp-kaçak ödeme belgelerini alan vatandaşlar, bu belgeleri Kaymakamlıklarda bulunan Tüketici Hakem Heyetleri’ne veriyor. Yetkililer, bundan sonraki süreçte ise Hakem Heyetleri’nin başvuruları değerlendirip ödeme yapılıp yapılmayacağına karar vereceğini, ödeme yapılmasına karar verilmesi halinde ise bu durumun dağıtım şirketine bildirileceğini ve şirketin de aboneye parasını iade edeceğini kaydetti.

In this article

Join the Conversation