Emine Erdoğan Himayesindeki Sıfır Atık Projesi’ne UNDP Türkiye’den Ödül

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan himayesinde 2017 yılında hayata geçirilen “Sıfır Atık Projesi”, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP)’nin “Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (Küresel Amaçlar) Eylem Ödülü”nü almaya hak kazandı. Birleşmiş Milletler üyesi ülkeler tarafından 2030 yılı sonuna kadar ulaşılması hedeflenen amaçlara odaklanan projelere verilen...

162 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan himayesinde 2017 yılında hayata geçirilen “Sıfır Atık Projesi”, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP)’nin “Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (Küresel Amaçlar) Eylem Ödülü”nü almaya hak kazandı.

Birleşmiş Milletler üyesi ülkeler tarafından 2030 yılı sonuna kadar ulaşılması hedeflenen amaçlara odaklanan projelere verilen Küresel Amaçlar Eylem Ödülü, Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyor.

Sıfır Atık Projesi ile ilgili konuşma yapan Emine Erdoğan

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları çerçevesinde ortaya konan “Sorumlu Üretim ve Tüketim” amacına yönelik yapmış olduğu önemli katkılar nedeniyle Türkiye’de ilk kez Sıfır Atık Projesi’nin almaya hak kazandığı ödül, 25 Mart tarihinde Ankara’da düzenlenecek törenle Türkiye Mukim Temsilcisi Claudio Tomasi tarafından Emine Erdoğan’a takdim edilecek.

Sıfır Atık Projesi ile Çevresel Atıklar Kontrol Altına Alınıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan
Sıfır Atık Projesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıldönümü olan 2023 yılında 400 bin binada “Sıfır Atık Yönetim Sistemi”nin uygulanması ile beraber geri dönüştürülen atık oranını yüzde 35’e ulaştırmayı hedefliyor. Projenin devam ettiği 3 yıl içerisinde ise çevresel atıklar kontrol altına alınarak geri kazanım oranı önemli ölçüde artırıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından geliştirilen ve 76 bin kurum ve kuruluş binasında devreye giren Sıfır Atık Yönetim sistemi sayesinde projenin başlamış olduğu 2017 yılında yüzde 13 olan geri kazanım oranı 2020 itibariyle yüzde 19’a kadar ulaşmış oldu.

Sıfır Atık Projesi’nin devam ettiği süreçte,17 milyon ton geri dönüştürülebilir atık toplandı, böylece 209 milyon ağaç kurtarıldı ve 2 milyar ton sera gazı salınımı önlendi.

Aynı dönemde, 397 milyon ton hammaddeden, 315 milyon kilovat saat enerjiden, 345 milyon metreküp sudan ve 50 milyon varil petrolden tasarruf edildi.

Sıfır Atık Projesi Kapsamında Türkiye Ekonomisine 17 Milyar Lira Katkı Sağlandı

bir konferansta kürsüde konuşma yapan Emine ErdoğanSıfır Atık Projesi’nin başladığı günden bu yana yürütülen çalışmalar sayesinde, 17 Milyar Lira (3 Milyar Amerikan Doları’nın üzerinde) ekonomik kazanç elde edildi. 100 bin kişiye doğrudan istihdam ve yıllık 20 milyar lira tasarruf sağlanmasını hedefleyen Sıfır Atık Projesi’nde, Sıfır Atık Sistemi’ne ilk geçiş yapan ise Cumhurbaşkanlığı Külliyesi oldu.

Ardından bakanlıkların da uygulamaya almış olduğu Sıfır Atık Yönetim Sistemi’ne 2017 yılından beri binlerce kamu binası geri dönüştürmüş olduğu atıklarla önemli katkılar sağladı. Öte yandan Türkiye’nin önde gelen 760 kuruluşu, Haziran 2019’da başlatılan “Sıfır Atık Mavi” hareketi kapsamında Türkiye’deki deniz kirliliği ile mücadele edeceğini taahhüt etti.

Buna ek olarak Sıfır Atık Projesi’ni daha ileriye taşımak amacıyla 2020 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı olarak çevrenin iyileştirilmesi ve atıkların etkin bir şekilde toplanıp geri dönüşüme katkı sağlaması için kurulan Türkiye Çevre Ajansı, bu hedefleri sağlamak üzere çalışmalarını sürdürüyor.

Her yıl yaklaşık 10 milyon ton cam, alüminyum, plastik ve metal ambalajın kullanıldığı Türkiye’nin 2026 yılına kadar hedeflediği ambalaj geri dönüşüm oranı ise yüzde 65 olarak planlanıyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir:
Küresel Isınma Nasıl Önlenir? 15 Çözüm Önerisi
Dokuma Kumaş Nedir? Öne Çıkan Özellikleri Nelerdir?

In this article

Join the Conversation