Enerji Dağıtım Şirketlerine Eleştiri

Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ (TEDAŞ) ve bağlı ortaklıklara ilişkin görüşmelerde özelleştirmelerin ardından enerji dağıtım şirketlerinin faaliyetleri eleştirildi. TEDAŞ Genel Müdürü Mükremin Çepni, TEDAŞ ve bağlı ortaklıklarının 2012 yılı hesaplarına ilişkin TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu’ndaki görüşmelerde yaptığı konuşmada, yaklaşık 13 milyar dolarlık tutarla Türkiye’deki 21...

1187 0

Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ (TEDAŞ) ve bağlı ortaklıklara ilişkin görüşmelerde özelleştirmelerin ardından enerji dağıtım şirketlerinin faaliyetleri eleştirildi.

TEDAŞ Genel Müdürü Mükremin Çepni, TEDAŞ ve bağlı ortaklıklarının 2012 yılı hesaplarına ilişkin TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu’ndaki görüşmelerde yaptığı konuşmada, yaklaşık 13 milyar dolarlık tutarla Türkiye’deki 21 bölgenin elektrik dağıtım hizmetlerinin özelleştirildiğini ifade etti.

Kurumda özelleştirme öncesi 31 bin 814 personel çalıştığını belirten Çepni, kuruluşta halen bin 525 kişinin çalıştığını dile getirdi.

Özelleştirmelerin ardından kurum olarak yeni bir misyonla hareket ettiklerini anlatan Çepni, kurumun kamulaştırma, özelleştirilen şirketlerin faaliyetlerini denetleme, genel aydınlatma denetimi ve ödemeleri, lisanssız elektrik üretim tesislerinin onay, geçici ve kesin kabulleri gibi çalışmaları yürüttüğünü söyledi.

TEDAŞ’ın özelleştirilen dağıtım şirketlerinden alacaklarına ilişkin sorular üzerine Çepni, alacakların bir bölümünün ödendiğini ödenmeyen kısımlarla ve sorumlularla ilgili hukuki sürecin başlatıldığını belirtti.

Dağıtım şirketlerinin kesintisiz ve kaliteli hizmet vermekle yükümlü olduğunu vurgulayan Çepni, kurum olarak dağıtım şirketlerinde yaptıkları denetimlerin sonuçlarını Enerji Piyasası Düzenleme Kurumuna (EPDK) bildirdiklerini, gereğini yapma görevinin EPDK’da olduğunu kaydetti.

Kış aylarında ağır hava şartları nedeniyle yaşanan elektrik kesintilerinden muzdarip olduklarını dile getiren Çepni, “Bizim direkt olarak dağıtım şirketlerine müdahale yetkimiz yok. Böyle bir yetkinin nasıl olacağını sizler takdir edeceksiniz” dedi.

“Hırsız varsa hırsızı cezalandıralım”

Komisyon üyeleri ise özellikle elektrik dağıtım şirketlerinin sunduğu hizmetlere ilişkin şikayetleri gündeme getirdi.
Komisyon Başkanı ve AK Parti Kütahya Milletvekili Hasan Fehmi Kinay, bildirimli ve bildirimsiz elektrik kesinti sürelerine ilişkin olarak dağıtım şirketlerine tanınan zaman dilimlerinin azaltılması ve vatandaş lehine ikincil mevzuatta düzenlemeye gidilmesi konusunda EPDK’ya öneride bulundu.

Komisyon Başkanvekili ve AK Parti Batman Milletvekili Ziver Özdemir, belediyenin su şebekesinin elektriğinin kesilmesi gibi uygulamalarla karşılaştıklarını belirterek, “Hırsız varsa hırsızı cezalandıralım ama masum insanları cezalandırma hakkımız yok. Bölgede PKK filan diyoruz, bu sayede PKK’lı olmayanları da PKK’lı yapacaksınız. Yarın öbür gün hepimiz başkaldıracağız” dedi.

Enerji dağıtımındaki sorunlar ve çözüm önerileriyle ilgili araştırma komisyonu kurulabileceğini dile getiren AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Domaç, “Hepsinin ipliğini pazara çıkarırız. Herkesin ayağını denk alması lazım. Bu ülkede hiçbir vatandaşın yaşam kalitesini düşürmeye kimsenin hakkı yok” şeklinde konuştu.

In this article

Join the Conversation