Enex Video Röportaj

Tuğçe Alkan: Merhaba. Bize kendinizden bahseder misiniz? Nilay Çimen: Benim ismim Nilay Çimen. 1982 Ankara doğumluyum. 2004 yılında Bilkent Üniversitesinden mezun olduktan sonra, uzun yıllar finans alanında çalıştım. Bir dönem bankacılık yaptım. Daha sonra yabancı ortaklı şirketlerde, bu şirket birleştirmeleri, uluslararası raporlama standartlarıyla ilgili danışmanlık...

1509 0

Tuğçe Alkan: Merhaba. Bize kendinizden bahseder misiniz?

Nilay Çimen: Benim ismim Nilay Çimen. 1982 Ankara doğumluyum. 2004 yılında Bilkent Üniversitesinden mezun olduktan sonra, uzun yıllar finans alanında çalıştım. Bir dönem bankacılık yaptım. Daha sonra yabancı ortaklı şirketlerde, bu şirket birleştirmeleri, uluslararası raporlama standartlarıyla ilgili danışmanlık hizmetinde bulundum. Sonrasında, bu gelişen enerji sektörü ve buradaki açık vasıtasıyla bu şekilde bir girişimimiz oldu ve Enex’i kurmuş olduk. Şu anda burada devam ediyoruz.

Tuğçe Alkan: Peki Enex kimdir?

Nilay Çimen: Enex piyasadaki elektrik tedarikçileri ve talep edenleri arasında bir köprü olmayı hedefleyen, kurmuş olduğumuz bir sistem vasıtasıyla elektronik bir platformda, alıcı ve satıcıları buluşturarak uygun fiyatlardan pazarlık koşulları sağlayıp, bunlara elektrik ticareti yaptırmayı hedefleyen bir firma, bir brokerlık firması.

Tuğçe Alkan: Bir nevi aracılık?

Nilay Çimen: Aynen öyle.

Tuğçe Alkan: Peki son kullanıcılar aracıya neden ihtiyaç duyuyor sizce?

Nilay Çimen: Şimdi şöyle, bu piyasa sonuçta hala gelişmekte olan bir piyasa ve her yıl açıkçası elektrik talebi yaklaşık %10 civarlarında artış gösteriyor. Bu ciddi anlamda, milyon dolarlık yatırımlarla tamamlanmaya çalışıyor. Dolayısıyla piyasada aslında çok fazla oyuncu var. Sonuç itibarıyla piyasadaki bütün elektrik ticareti yapan kişilerin üreticileri tanıması mümkün değil. Dolayısıyla da bu anlamda uygun fiyat tedariğinde bulunabilmek için, bir takım aracılar kullanmaları aslında zorunlu şekilde oluyor. Çünkü, diğer türlü sadece bildiğiniz ve tanıtıldığınız firmalar üzerinden gitmek zorunda kalıyorsunuz.

Tuğçe Alkan:Çeşitlendiriyor.

Nilay Çimen: Evet. Ayrı sonuçta bir operasyon maliyeti hem de aynı zamanda sonuçta zaman kaybettirici de bir şey firmalar için. Biz burada devreye giriyoruz.

Tuğçe Alkan: Peki geliştirdiğiniz elektrik platformundan bize bahseder misiniz?

Nilay Çimen: Şimdi bizim sistemimizin şöyle farklılıkları var; istiyorsanız farklar üzerinden gidelim öncelikle. Şimdi bizim sistemimizde piyasada olmayan, sizin teminat şeklini belirleyebilme şansınız oluyor. Bu da nasıl, piyasada farklı birçok teminat tipleriyle elektrik ticareti yapılıyor. Bu teminat mektubu bazlı olabilir, diğer çek veya senet veya performans teminatı da olabilir. Bizim sistemimizin en güzel yanı, tahta dediğimiz bir anasayfa mevcut. Kullanıcı adınız ve şifrenizle firmalara özel belirlenmiş olan şifrelerle girdiğiniz noktada ve orada kendisine uygun olan teminat şartlarından sisteme girilmiş olan alış ve satışları otomatik olarak hiç arattırmalarına gerek kalmadan bakabiliyorlar. Bir kere bu özellik çok faydalı bir özellik. Onun dışında yine piyasada olmayan yine farklı bir sistem özelliğimiz; bizde sistemimizde hemen anlaş diye bir butonumuz var. Hemen anlaş butonunda diğer piyasada süregiden elektrik ticaretinden farklı olarak karşı teklif vermenize gerek kalmıyor. Şimdi normalde firmalar ne yapıyor, sistemlere girdikleri noktada orada kendilerine uygun olabilecek teklif gördükleri zaman yine kendi kullanıcı koduyla karşı bir teklif vermesi gerekiyor fakat bizde böyle bir şey yok. Direkt olarak o butona bastığınız noktada karşı tarafta direkt olarak anlaşma sürecine başlamış oluyor. Bu butona tıkladığınız zaman, bizim brokerlerımızın ekranına otomotik olarak uyarı mesajı geliyor ve brokerlarımız da direkt olarak firmalarla temas kurarak işlemleri başlatıyor. Dolayısıyla süreç anında bir hız sağlamış oluyoruz.

Tuğçe Alkan: İkili anlaşmalar piyasasını da güncel olarak takip edebiliyorlar o zaman ?

Nilay Çimen: İkili anlaşmalar piyasasını tabi ki şöyle, oraya giren firmaların tekliflerini görebiliyorlar online olarak, hem de zaten bizim online bir brokerlık hizmetimiz de var. Ekranlarımızda direkt canlı görüşme gibi bir butonumuz var. Web sayfamızdan sisteme giriş yapabiliyorsunuz. Oradan incelediğiniz nokta da orada canlı görüşme butonuna tıkladığınız zaman, direkt brokerla anlık mesajlaşmayla kontakt kurabiliyorsunuz hem de zaten telefonla da aynı şekilde kontakt kurabilirsiniz. O anlamda da bilgi alma şansları oluyor. Hem ekranlardan kullanıcıların fiyatlarını takip etme hem de kendilerine özel ürünlerle ilgili bilgi alabilme şansları oluyor.

Tuğçe Alkan: Peki ayrıntı sağlıyor musunuz? Rekabet çok fazla bu piyasa da. İnsanların seçenekleri çoğalıyor. Tercih etmeleri zorlaşıyor. Siz bu ayrıntıyı gösteriyor musunuz?

Nilay Çimen: Bir kere, önemli olan zaten kullancının bu sistemi rahat kullanmasını amaçladığımız için en başta sistemimize girdiğiniz noktada gerçekten çok kolay. Kendi kendiliğinden zaten nasıl teklif girebileceğinizden tutun da yapacağınız bütün işlemleri yönlendiren bir sistem. O anlamda kullanıcı dostu diyebiliriz diğer sistemlere göre. Onun dışında ayrıntıyı raporlarımızla sağlıyoruz. Çok detaylı raporlama modüllerimiz var. Hem kullanıcı bazında hem de piyasa bazında rapor alabiliyorsunuz. Grafiksel ve istatiksel raporlar da alabiliyorsunuz aynı şekilde. Bu anlamda da ciddi bir fark yaratmış oluyor.

Tuğçe Alkan: Peki, son kullanıcılar güven duymak istiyor. Bu şekilde daha mı çok güven duyuyorlar tercih ettikleri firmalara?

Nilay Çimen: Şimdi firmalar sözleşme aşamasına gelene kadar, diğer sistemlerde de olduğu gibi birbirlerini görmüyorlar zaten. Ama sonuçta dünyanın her tarafında, yani dediğim gibi o kadar fazla piyasada oyuncu var ki hepsinin birbirini tek tek tanıyıp fiyat toplaması çok ciddi bir zaman kaybı ve maliyet olduğu için bu tezgah üstü piyasalar dünyada da çok yaygın şekilde kullanılıyor. Bizde de tabi ki kullanılıyor. Bu anlamda güven sağlayan sistemler, sonuç itibarıyla firmalarla görüşülerek firma bilgileri alınarak ve bilinerek bu sistemleri yüklendiği için tabi ki de bir güven ortamı var.

Tuğçe Alkan: Peki OTC nedir? Bize bahseder misiniz?

Nilay Çimen: OTC genel olarak dünya da tezgah üstü piyasalara verilen isim. Tezgah üstü piyasalar enerji ticareti anlamında şu anda Türkiye’de aslında kurulacak olan bir enerji borsası var EPİAŞ şeklinde. Ama bir yandan tabi ki dünyanın her tarafında olduğu gibi, tezgah üstü piyasalar vasıtasıyla da, enerji elektrik ticareti mevcut.

Tuğçe Alkan: Peki, Enex’le ilgili bahsetmek istediğiniz başka bir şey var mı?

Nilay Çimen: Biz 2015 yılından umutluyuz. O anlamda, iyi şeyler yapacağımıza inanıyoruz açıkçası. Bu konuyla ilgili de zaten bu hafta İstanbul’da bir firmalarla beraber lansmanımız oldu. Yani iyi işler yapacağımıza ve zaten gelişmekte olan enerji sektörüne bu anlamda katkı sağlayacağımıza inanıyoruz.

In this article

Join the Conversation