İşte Benzin Verirken Yaptıkları O Hileler

Geçtiğimiz senelerde, 2000’e yakın istasyonun eksik akaryakıt verdiği denetimlerde tespit edilmişti. Ardından bu sene yapılan denetimde de birçok istasyonun hileli satış yapıldığı tespit edildi. Denetimler Nasıl Yapılıyor? Yetkililer, özel teçhizatlarla donatılmış araçlarla istasyona geliyor. Önce, akaryakıtta miktar ölçümü yapılıyor. Akaryakıt ürünlerinde binde 5 hata payı kabul...

13540 0

Geçtiğimiz senelerde, 2000’e yakın istasyonun eksik akaryakıt verdiği denetimlerde tespit edilmişti. Ardından bu sene yapılan denetimde de birçok istasyonun hileli satış yapıldığı tespit edildi.

Denetimler Nasıl Yapılıyor?

Yetkililer, özel teçhizatlarla donatılmış araçlarla istasyona geliyor. Önce, akaryakıtta miktar ölçümü yapılıyor. Akaryakıt ürünlerinde binde 5 hata payı kabul edilebilir bir pay olarak görülüyor. Miktarda bunun üzerinde tespit edilecek bir hata olması durumunda hemen işlem yapılarak, pompalar mühürleniyor ve satıştan men ediliyor.
LPG’de de miktar ölçümü yapılıyor. Bu denetimde, yüzde bir hata payı kabul edilebilir bir pay olarak görülüyor.Burada da bunun üzerinde bir hata tespit edilirse, derhal işlem yapılıyor. Yetkililer aynı zamanda, LPG’nin sıcaklık farkından oluşan miktar değişimlerinden dolayı tüketicilere eksik LPG vermesini engelleyen otomatik sıcaklık kontrolü (ATC) sisteminin devrede olup olmadığını da denetliyor.

Hilelere Dikkat!

Peki, hileli akaryakıt satışını nasıl anlarız? Nelere dikkat etmeliyiz? Bu tür sahteciliklerin önünü alamıyorsak, işte dikkat etmemiz gereken o hileler;

-İstasyonlarda, plaka girilmeden satış yapılması ve satış sonrası faturanın verilmemesine dikkat edin.

-Türkiye’de akaryakıt satışlarının kontrol altına alınması ve vergi kaybının önlenmesine yönelik olarak oluşturulmuş bulunan ve akaryakıt pompasına bağlı bulunan ödeme kaydedici cihazların en önemli parçası olan yazar kasa ara birim ünitesinin devre dışı bırakması suretiyle haksız kazanç oluyor mu mutlaka gözlemleyin.

İstasyonlarda yoğunluğunun fazla olduğu zamanlarda, çalışanların araçları bilinçli olarak eksik veya kaçak yakıt veren belirli sayaçlara yönlendirilmesi durumuna dikkat edin.

-İstasyonların denetimleri sırasında, bilinçli elektrik arızası yaratarak hileli akaryakıt satışı yapılan sayaçların, uzaktan kumanda düzeneği ile durdurulması durumunun farkında olun.

-Kaçak akaryakıtın istasyonlar dışındaki yakın mesafelerde bulunan tankerler ve bidonlarla ile nihai tüketiciye satılması durumunun bilincinde olun.

-İstasyonların etrafında dikkat çekmeyecek, giriş-çıkış yapılabilen yolların mevcut olup olmadığını gözlemleyin.

-İstasyon etrafında bulunan bazı alanların, özellikle karanlıkta bırakılmış olması ve bu alanların özellikle istasyona ait kamera gözetleme alanının dışında bırakılıp bırakılmadığına bakın.

-İstasyonun herhangi bir yerinde, vaziyet planı dışında duvarla çevrili veya akaryakıt tankerlerinin görünmeden boşaltım yapabilecek alanlarının olması da risk teşkil ediyor.

-Akaryakıta karıştırılması yasak olan ve daha ucuz yollarla temin edilen katkı maddelerinin (Nafta, Gaz Yağı vb.) akaryakıta karıştırılması suretiyle standardı bozulmuş akaryakıtın tüketiciye satılması.

-Akaryakıt olarak kullanılması yasak olan akaryakıt harici petrol ürünlerinin (baz yağ, solvent vb.) doğrudan veya basit işlemlerden geçirilerek piyasaya sunulması.

-Kaçak yollarla vergisi ödenmemiş (ulusal markersiz) olarak yurda sokulan ve akaryakıt istasyonlarında satışa sunulan akaryakıtın, istasyon sahiplerince yeraltına gömülmüş gizli tank ve bu tanklara bağlı olarak uzaktan kumanda ile çalışabilen gizli düzenekler yardımı ile belirli sayaçlarda nihai tüketiciye satılması da bu hilelere dahil.

In this article

Join the Conversation