Jeotermal Sera Kuruluyor

Niğde il özel idaresi tarafınca yürütülmekte olan Jeotermal enerjili sera ısıtma sistemi projesi İl Genel Meclistinde görüşüldü. Mesliste gündemi oluşturan proje oy birliği ile karara bağlandı.Projenin kapsamı içinde Niğde Nar köyü sınırları içerinde jeotermal sera kurulması ve yine jeotermal su deposu yapılması için 26 bin 464 metre kare alanın satın alınması maddesi yer almaktadır. Jeotermal …   Read More

1631 0

Niğde il özel idaresi tarafınca yürütülmekte olan Jeotermal enerjili sera ısıtma sistemi projesi İl Genel Meclistinde görüşüldü.

Mesliste gündemi oluşturan proje oy birliği ile karara bağlandı.Projenin kapsamı içinde Niğde Nar köyü sınırları içerinde jeotermal sera kurulması ve yine jeotermal su deposu yapılması için 26 bin 464 metre kare alanın satın alınması maddesi yer almaktadır.

Jeotermal sera projesi ile ilgili açıklama yapan İl Genel Meclis Başkanı Mahmut Peşin,Niğde’de çiftçilere alternatif tarım yapabilmeleri için daha önce 46 bin 906 metrekare alan satın almıştık şimdi jotermal sera için yaklaşık 25 bin metrekare ve jeotermal su deposu için de 2 bin metrekare yer satın almak istiyoruz dedi.buradaki su kaynaklarını hem seralarda kullanmak için hem de derecesi düşürülerek jeotermal tedavide kullanmak istediklerini açıkladı.

Yapılan proje birçok firmanın ilgi odağı olduğu gibi uygulamaya geçirildiği zaman Niğde’nin ekonomik alanında da fazla getirisi olcağı bekleniyor.Çiftçilerin ürün sulamada rahat edeceğini ve patates dışında farklı ürünlerinde yetiştirilebileceğini anlatan Peşin,projeden elde edilen gelirlerin halkın jeotermal enerji ile sera yapması konusunda teşvik etmek için kullanılcağını belirtti.

In this article

Join the Conversation