Kilci: Mahkeme Kararıyla Alınan Kayıp-Kaçak Bedeli Faturaya 3 Katıyla Yansıyacak

Enerji Bakanlığı Müsteşarı Metin Kilci’den tehdit gibi bir açıklama geldi. Kilci, 65 milyar lira anapara, 35 milyar lira faiziyle birlikte toplam 100 milyar liralık kayıp-kaçak bedelinin mahkeme kararı ile geri alınması durumunda bu paranın vatandaşın faturasına yansıtılacağını açıkladı. Kilci, “Her yıl yansıtılan kayıp-kaçak bedellerinin yanı...

1751 0

Enerji Bakanlığı Müsteşarı Metin Kilci’den tehdit gibi bir açıklama geldi. Kilci, 65 milyar lira anapara, 35 milyar lira faiziyle birlikte toplam 100 milyar liralık kayıp-kaçak bedelinin mahkeme kararı ile geri alınması durumunda bu paranın vatandaşın faturasına yansıtılacağını açıkladı.
Kilci, “Her yıl yansıtılan kayıp-kaçak bedellerinin yanı sıra dava açan ve kazanan vatandaşların alacağı paralar tüm tüketicilere yansıyacak. Fatura 100 liraysa 300 lira olacak. Ancak yargı yolunu kapatan madde komisyondan geçerse, vatandaşın sırtına binecek yük azalacak.” dedi.
Enerji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Zafer Benli ise tuhaf bir açıklamada bulundu. Mahkeme kararı ile alınan kayıp kaçak bedellerinin bir nevi hırsızlık olduğunu söyledi.
Görüşlerini şöyle savundu: “Kayıp-kaçak olduğu sürece bunu ödeyecek vatandaştır. Mahkeme kararı olmasına rağmen, ‘kayıp-kaçak’ bedelinin alınması haksızlıktır. Sonuçta, alınan bu parayı devlet vatandaşa yansıtmak zorunda, başka ne yapacak? Bütçeye para vatandaştan geliyor. Geri ödeme yapılacaksa yine bütçeden ödenecek. Bu düzenleme vatandaşın daha yüksek fatura ödememesi için yapılıyor. Birinci aşamada, kayıp-kaçak elektrik kullanmak hırsızlıktır. İkinci aşamadaki haksızlık mahkeme kararlarıdır. Sonuçta hepsi bizim cebimizden çıkacaktır. Kayıp-kaçak oranı sadece doğuda değil, batıda da vardır. İstanbul’da da azımsanmayacak seviyededir.” dedi. Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nın Sanayi, Ticaret, Enerji ve Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’nun görüşmelerine kayıp-kaçak oranlarıyla ilgili düzenlemeyle, askeri yasak bölgelerin yabancı şirketlere açılmasıyla ilgili düzenleme damgasını vurdu.

CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam, Müsteşar Kilci’ye, “Vatandaşın kayıp-kaçak davalarıyla ilgili kazandığı parayı kim ödeyecek?” sorusunu yöneltti. Kilci şu cevabı verdi: “Kamunun elindeki döneme ilişkin kayıp-kaçak bedelinin kamu tarafından, Hazine tarafından ödenecek. Özelleştirme sonrası dönem için bedeller özel sektör tarafından ödenip, bize rücu edecek. Neticede biz ödeyeceğiz. Bundan sonraki dönem içindeki tarifelere yansıtılacak. Tüketicilerden yüksek fiyatla tahsil edeceğiz.” dedi.

kaynak: Zaman

In this article

Join the Conversation