OPEC Acil Toplantı Yapmayı Planlamıyor

Petrol İhraç Eden Ülkeler Organizasyonu’nun (OPEC), bir grup temsilcisinin verdiği bilgiye göre, düşen petrol fiyatlarını görüşmek için herhangi bir acil toplantı planı bulunmuyor. Petrol fiyatları, OPEC’in üretimi azaltmayı reddetmesi ve ABD üretiminin 30 yılın zirvesine ulaşması ile Haziran ayındaki yüksek seviyesinden yaklaşık yüzde 50 geriledi....

2695 0

Petrol İhraç Eden Ülkeler Organizasyonu’nun (OPEC), bir grup temsilcisinin verdiği bilgiye göre, düşen petrol fiyatlarını görüşmek için herhangi bir acil toplantı planı bulunmuyor.

Petrol fiyatları, OPEC’in üretimi azaltmayı reddetmesi ve ABD üretiminin 30 yılın zirvesine ulaşması ile Haziran ayındaki yüksek seviyesinden yaklaşık yüzde 50 geriledi. Grup görüşmelerinin özel olması dolayısıyla isminin açıklanmasını istemeyen bir temsilci, acil bir toplantı yapılmasına ilişkin somut bir tartışmanın olmadığını belirtti. OPEC’in bir sonraki olağan toplantısı 5 Haziran’da gerçekleştirilecek.

OPEC Başkanı Diezani Alison-Madueke’nin Financial Times’a verdiği bir röportajda fiyatların düşmeyi sürdürmesi halinde toplantı çağrısı yapacağını söylemesinin ardından Pazartesi günü fiyatlar gün içi işlemlerde 45 sent toparlanma gösterdi.

Confluence Investment Management baş piyasa stratejisti Bill O’Grady, “Acil bir toplantı piyasayı desteklemek için adım atacakları sinyali verebilir. Acil bir toplantı yoksa heyecanlanmaya gerek yok” dedi.

kaynak: Enerji Enstitüsu

In this article

Join the Conversation