ÖTV’de Reform Süreci Akaryakıtla Başlıyor

ÖTV’deki dağınık yapıyı düzenlemek için düğmeye basıldı. 4 aşamada gerçekleşecek düzenlemede ilk adım akaryakıt pazarında atılacak. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, dün Başbakanlığa gönderdikleri düzenleme ile ÖTV’deki (Özel Tüketim Vergisi) dağınık yapının toparlanacağını, gri alanların giderileceğini, mevzuatın basit ve anlaşılır olacağını söyledi. Dört aşamada yapılacak değişikliğin...

1855 0

ÖTV’deki dağınık yapıyı düzenlemek için düğmeye basıldı. 4 aşamada gerçekleşecek düzenlemede ilk adım akaryakıt pazarında atılacak.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, dün Başbakanlığa gönderdikleri düzenleme ile ÖTV’deki (Özel Tüketim Vergisi) dağınık yapının toparlanacağını, gri alanların giderileceğini, mevzuatın basit ve anlaşılır olacağını söyledi. Dört aşamada yapılacak değişikliğin yaklaşık 50 milyar liralık ÖTV gelirinin elde edildiği akaryakıt ve akaryakıt harici petrol ürünleri sektöründen başladıklarını açıkladı. Şimşek, “Ardından otomotiv, alkol, sigara ve ÖTV’ye tabi diğer ürünlere el atacağız” dedi. Şimşek, reformla ilgili şunları kaydetti: “Böylece mükellefler de Maliye çalışanları da yeminli mali müşavirler ve serbest muhasebeci mali müşavirler ile diğer ilgililer de hak ve yükümlülüklerini daha iyi kavrayacak, yoruma açık alanlar giderilecek.” Mevcut sistemde, mükellefe ÖTV iadesi yapılması için vergi daireleri arasında uzun süren yazışmalar yapıldığını anlatan Şimşek, KDV’deki düzenlemenin ardından iadelerin daha da hızlandığını kaydetti. Bakan Şimşek, bir önceki yıla göre 4.5 milyar lira fazla iade yapıldığını hatırlatarak, benzer sonucu ÖTV’de yaptıkları bu düzenlemeden sonra da beklediklerini kaydetti.

Vergisini ödeyen mükellefe ödül

Borcunu zamanında ödeyen ve belirli bir kapasiteye sahip sanayicilerin ithalat sırasında verdikleri teminatın çözümüne daha önce de Erken Teminat Çözümü Sertifikası uygulaması ile bir kolaylık getirdiklerini hatırlatan Bakan Şimşek, şimdi bunun üzerine yeni bir adım daha attıklarını bildirdi. Bakan Mehmet Şimşek, vergisini zamanında ödeyenleri her alanda desteklemeye devam edeceklerini vurgulayarak, “Vergisini düzgün ödeyen mükellefleri ödüllendireceğiz” dedi.

kaynak: Sabah

In this article

Join the Conversation