Rusya Enerji Bakanı Novak: “AB ile transit gaz anlaşması 2019’da sonra erecek”

Rusya Enerji Bakanı Novak, “AB ile transit gaz anlaşması 2019’da sonra erecek. Bu tarihten sonra Avrupa’ya gaz sevkiyatı ‘Türk akımı’ üzerinden yapılacak” dedi. Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, Enerji Bakanı Alexander Novak ve Gazprom Başkanı Aleksey Miller Ukrayna’ya gaz sevkiyatındaki son durumu değerlendirdi. Başbakan Medvedev başkanlığında...

1165 0

Rusya Enerji Bakanı Novak, “AB ile transit gaz anlaşması 2019’da sonra erecek. Bu tarihten sonra Avrupa’ya gaz sevkiyatı ‘Türk akımı’ üzerinden yapılacak” dedi.

Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, Enerji Bakanı Alexander Novak ve Gazprom Başkanı Aleksey Miller Ukrayna’ya gaz sevkiyatındaki son durumu değerlendirdi.

Başbakan Medvedev başkanlığında toplanan Sanayi Komisyonu’nda, Ukrayna ve Avrupa’ya gaz sevkiyatı başta olmak üzere diğer gündem maddeleri ele alındı.

Toplantıda Medvedev’e bilgi veren Miller, Ukrayna ile “kış paketi” anlaşmasının 1 Nisan’da sona ereceğini ve bu tarihten sonra yapılacak satışların eski tarife olan bin metreküp gaza 485 dolar üzerinden yapılacağını söyledi.

Miller, Ukrayna’nın ocak ayı için 1 milyar metreküp gaz karşılığı ön ödeme yaptığını hatırlatarak, bugüne kadar 600 milyon metreküp gaz akışının sağlandığı bilgisini paylaştı.

Miller ayrıca, Ukrayna’nın, Rusya’ya olan borcundan kalan 2 milyar 196 milyon doların ödenmesi için Naftogaz’a yazı gönderdiklerini kaydetti.

Avrupa’ya gaz sevkiyatı “Türk akımı” üzerinden yapılacak

Enerji Bakanı Novak, AB ile transit gaz anlaşmasının 2019’da sonra ereceğini anımsatarak, bu tarihten sonra Avrupa’ya gaz sevkiyatının “Türk akımı” üzerinden yapılacağını ifade etti.

Novak, “Bu nedenle Avrupalı mevkidaşlarıma gerekli altyapıyı hazırlamalarını tavsiye ettim” diye konuştu.

Ukrayna’ya gaz sevkiyatı dışında bin 500 MW’a kadar enerji temin ettiklerini söyleyen Novak, bu satışın Ukrayna’dan tek taraflı bağımsızlığını ilan ederek Rusya’ya bağlanan Kırım’a istikrarlı enerji sağlanması karşılığında indirimli yapıldığını bildirdi.

In this article

Join the Conversation