Sayaç Okuma Sürelerini Uzatınca Elektrik Faturaları Kabardı

Bazı dağıtım şirketlerinin sayaç okuma sürelerini uzattığı nedeniyle, elektrik faturaları şişti. Elektrik faturalarınızda anlam veremediğiniz bir çokluk görürseniz, nedeni belli. Geçtiğimiz ay ödediğiniz faturanın birden 2 katı ile karşılaştıysanız bunun sebebi,faturalandırma süresinin değişmesi. Yani dağıtım şirketi 1 ay yerine daha uzun süreli bir dönemi kapsayan...

1557 0

Bazı dağıtım şirketlerinin sayaç okuma sürelerini uzattığı nedeniyle, elektrik faturaları şişti. Elektrik faturalarınızda anlam veremediğiniz bir çokluk görürseniz, nedeni belli. Geçtiğimiz ay ödediğiniz faturanın birden 2 katı ile karşılaştıysanız bunun sebebi,faturalandırma süresinin değişmesi. Yani dağıtım şirketi 1 ay yerine daha uzun süreli bir dönemi kapsayan tüketimi faturalandırmış olabilir. En son Antalya’da 2 ay kullanıcılara fatura göndermeyen şirketler, daha sonra toplu ve yüklü bir fatura gönderince, vatandaş ayağa kalktı. Bu faturayı ödeme de sıkıntı yaşayan vatandaş imza kampanyası başlattı.

Yönetmelik Müsaade mi Ediyor?

Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliğinde, “Tüketicinin tüketim dönemi, bir aydan az olmamak ve bir yılı geçmemek üzere, görevli tedarik şirketi tarafından belirlenir” deniyor. Bu da faturaların 1 seneye kadar uzamasına müsade ediyor. Son zamanlarda fatura uzatma sebebiyle vatandaş ödeme konusunda mağdur oluyor. EPDK, Dağıtım Şirketlerinden uzun fatura dönemleriyle alakalı savunma talep edecek. EPDK bu konuyu gözlem altına aldı.

Taksitlendirme Yapılabilir Mi?

CLK Akdeniz’den yapılan açıklamada, yüksek faturalar nedeniyle ödeme güçlüğü çeken abonelere taksitlendirme imkanı verileceği belirtildi. Açıklamada, şöyle denildi: “Bu uygulamanın sonucunda sınırlı sayıda abonemize 30 günden daha uzun süreli fatura hesaplanmıştır. Fatura hesaplanmasında bir hata olmamasına rağmen, tüketim gün sayısını 30 günden fazla olması ve tüketimin yüksek olduğu döneme denk gelmesi nedeniyle bazı abonelerimizin tek seferde ödeme güçlüğü yaşadığı tespit edilmiştir. Abonelerimiz müşteri hizmetlerimize müracaat ederek taksitlendirme yapabilir.”

In this article

Join the Conversation