Smart Grid Sistemlerin (Akıllı Şebekeler) Türkiye’deki Durumu

Tuğçe Alkan: Merhaba bugün EnerjiMAG olarak Ahmet beyi ofisimizde misafir ettik kendisiyle uzmanlık alanı olan Smart Grid hakkında konuşacağız. Merhaba Ahmet bey bize kendinizden bahseder misiniz? Ahmet Sarı: Merhaba ben Ahmet Sarı Çukurova Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği mezunuyum. Endoks Enerji Dağıtım Sistemlerinde enerji otomasyonu bölümünde çalışıyorum....

2272 0

Tuğçe Alkan: Merhaba bugün EnerjiMAG olarak Ahmet beyi ofisimizde misafir ettik kendisiyle uzmanlık alanı olan Smart Grid hakkında konuşacağız. Merhaba Ahmet bey bize kendinizden bahseder misiniz?

Ahmet Sarı: Merhaba ben Ahmet Sarı Çukurova Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği mezunuyum. Endoks Enerji Dağıtım Sistemlerinde enerji otomasyonu bölümünde çalışıyorum. Smart Grid Sistemler üzerine çalışmalar yapıyoruz. Bu çalışmalarda projeler var, projelerimizi yürütüyoruz. Bu şekilde.

Tuğçe Alkan: Smart Grid Sistemi nedir bize bahseder misiniz biraz?

Ahmet Sarı: Smart Grid Sistemi Türkçe anlamı olarak akıllı şebekeler. Akıllı şebekeler olayı; insan faktörünün çok olduğu yerde hatayı aza indirip, gelişen internet ve haberleşme sektörünü kullanarak sistemleri izlemek, bunları web tabanlı ortamlarda görüntülemek, bunlara daha hızlı müdahale etmek, daha düzgün veriler sağlamak ve insan hatasının olduğu yerleri, insan hatasını en aza indirmek için yapılmış olan bir sistemdir.

Tuğçe Alkan: Çokça tercih edilen bir sistem o zaman?

Ahmet Sarı: Tabi ki

Tuğçe alkan: Peki Türkiye Smart Grid Sistemleri konusunda ne durumda şu anda sizce?

Ahmet Sarı: Şu anda Türkiye Smart Grid Sistemleri konusuna hızlı bir giriş yaptı. Biliyorsunuz enerji dağıtım şirketleri özelleştirildi. Özelleştikten sonra devlet yatırım yapmaları üzerine onları destekliyor. Onlarda tabi kayıp – kaçak oranlarını düşürmek için ellerinden gelen şekilde bu sistemi hızlı bir şekilde adapte olmaya çalışıyorlar. Yani Türkiye yavaş yavaş bu sistemleri uyguluyor. Biliyorsunuz Smart Grid Sistemler aslında 3 çeşitte ayrılıyor; yüksek gerilim, orta gerilim ve alçak gerilim. Yüksek gerilim kısmı şuanda Teiaş da devlette yani, orta gerilim ve alçak gerilim kısmı ise enerji dağıtım şirketlerinde. Alçak gerilimde OSOS diye bir sistem var bilmiyorum biliyor musunuz….

Devamı için tıklayınız….

In this article

Join the Conversation