Türk akımı barış hattı

Türk Akım projesiyle enerjide kurulması planlanan Avrasya Birliği, Türk ülkelerinin yanı sıra önemli aktör görevini kaybeden Ukrayna’yı heyecanlandırdı Hattın Rusya-Ukrayna ve Sırbistan-Kosova ihtilafını da çözeceği belirtiliyor. Türk Akım projesi enerjide kurulması planlanan Avrasya Birliği’ni sürekli gündemde tutuyor. Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği’nin (IAEE) gündeme getirdiği konunun...

1687 0

Türk Akım projesiyle enerjide kurulması planlanan Avrasya Birliği, Türk ülkelerinin yanı sıra önemli aktör görevini kaybeden Ukrayna’yı heyecanlandırdı Hattın Rusya-Ukrayna ve Sırbistan-Kosova ihtilafını da çözeceği belirtiliyor.

Türk Akım projesi enerjide kurulması planlanan Avrasya Birliği’ni sürekli gündemde tutuyor.

Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği’nin (IAEE) gündeme getirdiği konunun dünya basınında da geniş yer bulmasının ardından Ukrayna, Avrasya Birliği ile ilgili detaylı bilgi almak için harekete geçti.

Rusya’nın Güney Akım projesini iptal etmesiyle enerjide başrolü kaybeden Ukrayna’nın Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Konsolosu Yuriy Grynevetsky, projenin fikir babası Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği (IAEE) Seçilmiş Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu’nu ziyaret ederek, Avrasya Birliği ile ilgili bilgiler aldı.

Projenin konsolosun oldukça dikkatini çektiğini bildiren Kumbaroğlu, Türk Akımı projesiyle hayata geçirilmesi planlanan birliğin 18 ülkeyi yakından ilgilendirdiğini söyledi.

BUZLARI ERİTECEK

Projeyle Türkiye, Azerbaycan, Türkmenistan, Kosova, Makedonya, Arnavutluk, Karadağ, Bosna-Hersek, Gürcistan, Rusya, Ukrayna, Romanya, Kazakistan, Yunanistan, Hırvatistan, Sırbistan, Bulgaristan ve Slovenya’yı aynı proje etrafında bir araya getirmeyi hedeflediklerini belirten Kumbaroğlu, “Bu sayede soydaş Türk ülkelerini aynı amaç etrafında bir araya getirirken, diğer ülkeler arasındaki enerji buzlarını da eritmek istiyoruz. Türkiye’nin başını çektiği enerjide Avrasya Birliği projesiyle, Rusya-Ukrayna ve Kosova-Sırbistan gibi ihtilaflı ülkeleri de aynı çatı altında bir araya getirmeyi arzuladığımızı, enerjide ekonomik karar vermeye destek olmanın yanısıra iletişim ortamını geliştirmek istediğimizi konsolosla paylaştım. Avrasya Birliği altında gündeme gelecek potansiyel işbirliği alanlarını değerlendirdik. Kendisi konuyu Ukrayna’da ilgili mercilere ileteceğini bildirdi” dedi.

In this article

Join the Conversation