Türkiye’de Petrol Aramaya 1,5 Milyar Dolarlık Yatırım

Türkiye’de 2 yıl içinde petrol ve doğalgaz arama için yaklaşık 1,5 milyar dolarlık yatırım gerçekleşecek. İstanbul’da gerçekleşen Uluslararası Enerji Konferansı’na katılan ve açıklama yapan Selami İncedalcı,16 haziran 2014 tarihinden bugüne kadar 16 şirketin 116 adet yeni saha ile ruhsat başvurusunda bulunduğunu belirtti .“Yapılan ruhsat projelerinin ortalama maliyetleri düşürülerek hesaplandığında 2 yıl içinde faliyetlerin yaklaşık 1,5 …   Read More

1438 0

Türkiye’de 2 yıl içinde petrol ve doğalgaz arama için yaklaşık 1,5 milyar dolarlık yatırım gerçekleşecek.

İstanbul’da gerçekleşen Uluslararası Enerji Konferansı’na katılan ve açıklama yapan Selami İncedalcı,16 haziran 2014 tarihinden bugüne kadar 16 şirketin 116 adet yeni saha ile ruhsat başvurusunda bulunduğunu belirtti .“Yapılan ruhsat projelerinin ortalama maliyetleri düşürülerek hesaplandığında 2 yıl içinde faliyetlerin yaklaşık 1,5 milyar dolarlık yatırımı gerçekleşecektir” dedi.

16 Haziran’da başlayan ruhsat başvuruları 90 günlük askı süresi bugün itibari ile son ermiş ve değerlendirilmeye alınmıştır.Başvuru yapanlar arasında İngiliz Energy İberica gibi yabancı firmalarda bulunmaktadır.

Ruhsat başvuruluarının karalardaki sahalar için yapılan yatırımlar olacağını ilerleyen zamanda deniz sahaları içindede ruhsat başvurularını başlatmak istediklerini belirten İncedalcı,uzun vadede 1,5 milyar doların üzerinde yatırım yapılacağının müjdesini verdi.
“Shell, Şile açıklarında derin sondaj yapacak”

Petrol İşleri Genel Müdürü Selami İncedalcı, Uluslararası Enerji Konferansı’nda yaptığı konuşmada “Dünya Devi” olarak nitelendirdiği Shell’in Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı ile birlikte Diyarbakır’da kuyu açtıklarını,açılan kuyulardan petrol ve gaz numunelerinin oldukça umut verici olduğunu söledi.

Shell Karadeniz’de TPAO’nın ruhsatlarına sahip olduğu ekonomik bölgelerde derin deniz sondajı planlamaktadır.Shell’in sondaj çalışmaları 2015 yılında Şile açıklarında gerçekleşicek.

In this article

Join the Conversation